Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Rodney King

hvg360 Nagy Gábor

Martin Luther King idejébe kell visszamennünk, ha meg akarjuk érteni, mi zajlik Amerikában

Tüntetést, zavargást és fosztogatást váltott ki több amerikai nagyvárosban, hogy egy fehér rendőr brutális intézkedése nyomán meghalt egy afroamerikai, ami fölélesztette a társadalmi egyenlőtlenség és a jogi megkülönböztetés miatt lappangó indulatokat a fekete közösségben, de a tiltakozók messze nem csak feketék. A rendőr ellen vádat emeltek, de nem lesz egyszerű bizonyítani a szándékosságot.

Shake MTI

Meghalt a Los Angeles-i zavargások kirobbantója

Halva találták vasárnap a kaliforniai Rialtóban Rodney Kinget, azt a fekete férfit, akinek megveretése miatt 1992-ben az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb faji jellegű zavargásai törtek ki Los Angelesben.

Nagyítás hvg.hu

Lángoló Los Angeles - 20 évvel késöbb - Nagyítás-fotógaléria

1991. március 31-én négy fehér rendőr Los Angeles külvárosában brutálisan összeverte az afroamerikai származású Rodney Kinget, bizonyítékok nélkül azzal vádolva, hogy bántalmazott egy kamionsofőrt. A verést lakásából videóra vevő George Holliday felvételeit több tévécsatorna is leadta, a bíróság mégis felmentető ítélettel zárta az ügyet. Az események hatására zavargások robbantak ki a város főleg feketék és spanyol ajkúak lakta negyedeiben, házakat, boltokat, autókat fosztottak ki és gyújtottak fel. Leginkább koreai tulajdonban lévő épületeket és boltokat támadták, többször betörtek a koreai városrészbe, Koreatown-ba is. A rend tényleges helyreállásáig ötvenöten vesztették életüket, kétezerháromszázan sebesültek meg, s több, mint ezerötszáz épület lett rommá. Húsz évvel a véres események után Florence utcái és azok környéke még ma is elhanyagolt területnek számít: a zavargások óta csak néhány bolt nyitott újra, kevés a munka, az ingatlanfejlesztések hiányának köszönhetően pedig nincs, mi életet vigyen az angyalok városának e sivár környékére.